Szanowni Państwo,
Nazywam się Szymon Czaczkowski i jestem studentem V roku Psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą udział w moim badaniu, które dotyczy związku cech osobowości z modelu Wielkiej Piątki ze skłonnościami do problemowego używania alkoholu oraz powstawania zniekształceń poznawczych. Badanie realizowane jest w ramach mojej pracy magisterskiej pisanej pod kierunkiem dr Kariny Atłas. Przed przystąpieniem do badania proszę o zapoznanie się ze wszystkimi informacjami poniżej. W razie pytań lub wątpliwości zachęcam do kontaktu celem wyjaśnień: szymipgd@gmail.com.
Kto może wziąc udział w badaniu?
Aby wziąć udział w badaniu należy mieć ukończone 18 lat. Zapraszam zarówno osoby, które nigdy nie miały styczności z alkoholem, jak i te, które z niego korzystały i korzystają.
Jaki jest cel badania?
Celem pracy jest zbadanie, czy i w jaki sposób cechy osobowości z modelu Wielkiej Piątki wiążą się z problemowym piciem alkoholu oraz ze zniekształceniami poznawczymi. Temat ten ma znaczenie psychologiczne i zdrowotne, ponieważ pomaga zrozumieć mechanizmy prowadzące do ryzykownych zachowań i uzależnień.
Procedura badnia
W badaniu zostaną zebrane informacje dotyczące danych socjodemograficznych (płeć, wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania), twoich cech osobowości, nawyków dotyczących korzystania z alkoholu oraz funkcjonowania poznawczego. Badanie polega na wypełnieniu trzech kwestionariuszy oraz metryczki, zaraz po wyrażeniu świadomej zgody na badanie. Cała procedura badania nie powinna zając więcej niż 10-15 minut. Wszystkie kwestionariusze sa w pełni anonimowe - nie muszą Państwo podawać żadnych danych osobowych umożliwiających identyfikację, wyniki otrzymane za pomocą kwestionariuszy posłużą jedynie do celów naukowych a dostęp do nich będą mieli jedynie członkowie zespołu badawczego.
Rezygnacja z badania
W każdej chwili możesz zrezygnować z badania. Badanie jest w pełni dobrowolne.
Kontakt z autorem
Jeśli chcą Państwo uzyskać dodatkowe informacje związane z niniejszym badaniem, proszę o kontakt na adres mailowy (szymipgd@gmail.com). Proszę pamiętać, że w przypadku kontaktu za pośrednictwem poczty email, Państwa dane osobowe (jeśli w adresie e-mail lub jego treści jest Państwa imię i nazwisko) będą przetwarzane, w związku z tym koniecznym jest zaakceptowanie klauzuli RODO.
Korzyści z udziału w badaniu
Biorąc udział w badaniu przyczyniają się Państwo do poszerzenia wiedzy na omawiany temat. Wyniki tego badania pozwolą lepiej zrozumieć psychologiczne podłoże poruszanego problemu. Może się to również przyczynić do rozwoju bardziej zindywidualizowanych form terapii oraz profilaktyki, uwzględniających już nie tylko objawy uzależnienia, ale również strukturę osobowościową i poznawczą danego pacjenta. Za udział w badaniu nie są przewidziane żadne gratyfikacje w formie materialnej.
Ryzyko związane z udziałem w badaniu
Jeżeli w trakcie badania lub po jego wypełnieniu pojawi się u Państwa dyskomfort psychiczny, pomoc można uzyskać pod wskazanymi adresami:
- Poradnia telefoniczna dla osób w kryzysie emocjonalnym 116123
- Centrum Pomocy Telefonicznejj ITAKA - 800 70 2222 (Całodobowa i bezpłatna linia wsparcia dla osób w kryzysie, w tym związanym z problemami zdrowia psychicznego).
Dziękuję za chęć wzięcia udziału w badaniu i zapraszam do uczestnictwa w ankiecie!
W tej ankiecie jest 91 pytań.