Czy zastanawiało Cię kiedykolwiek w jaki sposób filmy i seriale opowiadające historie nieheteroseksualnych bohaterów i bohaterek odbierane są przez queerowych widzów i queerowe widzki? Mnie również! Twoje odpowiedzi pozwolą przybliżyć naukę do rozumienia tego oddziaływania.
Słowo o mnie
Cześć! Nazywam się Dagmara Cioska (ona/jej) i jestem studentką psychologii na Uniwersytecie Śląskim. Twój udział w badaniach umożliwi mi zdobycie tytułu magistry. Moją promotorką jest dr Agnieszka Skorupa.
Dla kogo jest badanie?
Ankieta przeznaczona jest dla osób nieheteroseksualnych i/lub niecispłciowych. Jeśli zatem utożsamiasz się jako osoba LGBTQIAP+ i skończyłeś/łaś już 18 lat, to badanie jest dla Ciebie!
Jak będzie wyglądało badanie?
W pierwszej części badania poproszę Cię o uzupełnienie ankiety. Udzielenie odpowiedzi na pytania w niej zawarte prawdopodobnie nie zajmie Ci więcej niż 10-15 minut. Badanie jest dobrowolne, dotyczy zarówno pozytywnych jak i potencjalnie trudnych doświadczeń, związanych z Twoją orientacją seksualną/ tożsamością płciową. Możesz zrezygnować z udziału w dowolnym momencie - wystarczy, że zamkniesz okno przeglądarki. Proszę, byś odpowiadałx samodzielnie i szczerze - tu nie ma dobrych, ani złych odpowiedzi!
W drugim etapie badania (2 tygodnie po zakończeniu 1 etapu) poproszę Cię o obejrzenie filmu fabularnego w formie online w dowolnym dla Ciebie momencie. Po seansie poproszę Cię o wypełnienie zestawu kwestionariuszy, co zajmie Ci prawdopodobnie 15-20 minut. Ważne, byś kwestionariusze wypełniłx zaraz po seansie. Bez obaw - wszelkie informacje przypominające oraz link do platformy, na której będziesz mogłx obejrzeć film prześlę Ci mailowo.
Bym mogła włączyć Twoje odpowiedzi do badania, konieczny jest udział w obu etapach, jednak jeśli będziesz chciałx zrezygnować - możesz to zrobić w każdym momencie.
Jakie dane zbieram i w jakim celu?
Nie będę zapisywała żadnych Twoich danych osobowych: w żaden sposób nie będzie możliwa Twoja identyfikacja, a informacja o uczestnictwie w badaniu będzie objęta poufnością. Celem przesłania Ci linku do platformy, na której będziesz mógł/ mogła/ mogło obejrzeć film oraz linku do ankiety w drugim etapie badania będę jednak potrzebowała adresów e-mailowych, które oczywiście będą danymi poufnymi i zostaną usunięte natychmiast po zakończeniu badania (zachęcam jednak do utworzenia lub podania takiego adresu e-mail, który nie będzie zdradzał Twojej tożsamości - czyli takiego, który nie zawiera Twojego imienia ani nazwiska).
Abym mogła połączyć Twoje wyniki z pierwszego i drugiego etapu badania poproszę Cię o stworzenie zanonimizowanego kodu. Nie, nie będziesz musiałx go pamiętać. ;)
Chcesz wiedzieć więcej?
Interesuje mnie zbiorcza analiza całej grupy osób, nie poszczególnych, indywidualnych jednostek, jednak odpowiadając na moje pytania, być może dowiesz się czegoś nowego o sobie lub spojrzysz na swoją tożsamość seksualną i/lub płciową z nowej perspektywy. Jeśli natomiast będziesz zainteresowanx wynikami całego badania (zbiorowymi) i chcesz poznać więcej szczegółów mojej pracy, lub w przypadku jakichkolwiek uwag dotyczących badania - coś będzie dla Ciebie niejasne lub coś Cię zaciekawi, a może będziesz miałx dla mnie wskazówki na przyszłość, lub gdy uznasz, że badanie wzbudziło w Tobie emocje, którymi masz potrzebę się podzielić, pisz śmiało na adres:
cioskadagmara99@gmail.com
Jeśli poczujesz, że to za mało, zgłoś się do Stowarzyszenia Tęczówka, zajmującej się wsparciem osób LGBT+:
psycholog@teczowka.org.pl
Co będziesz z tego miał/a/o?
Poza wspomnianymi korzyściami wśród osób, które ukończą drugi etap badania zostaną rozlosowane 3 bony podarunkowe o wartości 70zł do wydawnictwa Replika - magazynu dla osób LGBT+, za które będziesz mógł/a/o wykupić półroczną prenumeratę magazynu lub queerowy kalendarz na rok 2023. Ponadto każda osoba, która ukończy 2 etap badań będzie mogła pobrać przygotowaną przeze mnie broszurę z listą filmów queerowych wraz z krótkim psychologicznym komentarzem. :)
Jestem ogromnie wdzięczna za Twoje zainteresowanie badaniem i poświęcony czas! Biorąc udział, dokładasz swoją cegiełkę do rozwoju nauki i wiedzy o społeczności LGBTQIAP+!
Dagmara Cioska
Badanie otrzymało pozytywną opinię Komisji Etyki Badań Naukowych. Numer opinii: KEUS341/01.2023
W tej ankiecie jest 15 pytań.