Zakres tematyczny zajęć:

  1. Wyrównanie poziomu na temat znajomości Excela: formuły tablicowe, elementy VB, symulacje w całych wierszach czy kolumnach, działania na macierzach, Solver.
  2. Tworzenie wykresów. Automatyzacja zadań i procesów.
  3. Liczenie percentyli: ręczne i z wykorzystaniem funkcji Excela. Rozróżnienie obliczeń wg formuły Excela i formuły Aczela. Miary tendencji centralnej i rozproszenia.
  4. Grupowanie danych. Tworzenie klas, korzystanie z funkcji częstość (ręcznie i za pomocą tabeli przestawnej).
  5. Rzut 1,2,3 monetami lub kostkami. Wyznaczanie prawdopodobieństw różnych zdarzeń i operacji na nich. Symulacyjne potwierdzenie otrzymanych wyników. Wzór Bayesa – modelowanie danych i ich statystyczna ocena.
  6. Elementy kombinatoryki.
  7. Charakterystyka rozkładu równomiernego (MIN, MAX, ŚREDNIA, WARIANCJA - w. teoretyczne i statystyczne). Operacje na zmiennych losowych: dodawanie, odejmowanie, mnożenie przez stałą. Sprawdzenie nierówności Czebyszewa.
  8. Prezentacja centralnego twierdzenia granicznego na podstawie sumy zmiennych losowych o rozkładzie równomiernym. Porównanie otrzymanej funkcji gęstości z rozkładem normalnym standaryzowanym.
  9. Systemy liczbowe i generowanie kombinacji oczek na 7-iu kostkach. Aproksymacja sumy oczek rozkładem normalnym niestandaryzowanym.
  10. Ręczne liczenie momentów i dystrybuanty dla zmiennych losowych zadanych przez funkcje gęstości. Wygenerowanie danych i statystyczne wyznaczenie zarówno parametrów jak i całej funkcji rozkładu.
  11. Koncepcje przedziałów ufności i testów istotności.
  12. Omówienie i rozwiązywanie zadań, które sprawiły kłopoty na pierwszym sprawdzianie.