1. Wyrównanie poziomu na temat znajomości Excela: formuły tablicowe, symulacje w całych wierszach czy kolumnach, działania na macierzach, Solver.
2. Skale pomiarowe, analiza percentylowa zbioru. Rozróżnienie obliczeń wg formuły Excela i formuły Aczela (rozkład zamknięty i otwarty). Miary tendencji centralnej i rozproszenia.
3. Grupowanie danych. Tworzenie klas, korzystanie z funkcji częstość (ręcznie i za pomocą tabeli przestawnej).
4. Wyznaczanie prawdopodobieństw różnych zdarzeń i operacji na wygenerowanych danych (symulacja rzutu kostkamii, monetami).
5. Wzór Bayesa – modelowanie danych i ich statystyczna ocena.
6. Wykorzystanie funkcji los() (Excel) do generowania danych o zadanym rozkładzie: rozkład równomierny, normalny. Funkcja gęstości, dystrybuanta.
7. Prezentacja centralnego twierdzenia granicznego na podstawie sumy zmiennych losowych o rozkładzie równomiernym. Porównanie otrzymanej funkcji gęstości z rozkładem normalnym standaryzowanym.
8. Zmienne dyskretne i ciągłe. Liczenie momentów i dystrybuanty dla zmiennych losowych zadanych przez funkcje gęstości. Wygenerowanie danych i statystyczne wyznaczenie zarówno parametrów jak i całej funkcji rozkładu.
9. Liczenie prawdopodobieństw, że konkretna zmienna przyjmuje/nie przyjmuje wartości z określonego przedziału: koncepcje przedziałów ufności i testów istotności.
- Nauczyciel: Majtyka-Piłat Anna