Od pewnego czasu Katowice promują beboki, których figurki znaleźć można w różnych częściach miasta. Te legendarne postacie mają swoje korzenie w ludowych wierzeniach i śląskiej demonologii. Do nich też pośrednio nawiązuje tematyka proponowanego modułu.
Na zajęciach uczestnicy otrzymają możliwość sięgnięcia do wczesnochrześcijańskich źródeł nauki o złych duchach (demonach). Analizując wybrane teksty (m. in. apokryfy wczesnochrześcijańskie, teksty monastyczne, pisma apologetów chrześcijańskich, pisma Tertuliana, Cypriana z Kartaginy, Augustyna z Hippony), poznając ich kontekst i inspiracje, będą mogli zdobyć wiedzę o kształtowaniu się różnych koncepcji demonów w początkach chrześcijaństwa oraz o ich wpływie na religijność, duchowość, wyobrażenia Boga oraz codzienne życie zarówno pojedynczych wiernych, jak i całych wspólnot.
- Prowadzący: Kamczyk Wojciech
- Prowadzący: Uciecha Andrzej
Patrologia - okres drugi (325 – 451), tzw. ponicejski
Ówczesne teksty literatury patrystycznej charakteryzują wielkie dyskusje trynitarno-chrystologiczne, polemiki z manichejczykami, donatystami, pelagianami oraz rozwój historiografii i literatury monastycznej...
- Prowadzący: Pakuza Joanna