Program ramowy kursu:

1. Rozumienie przemocy w rodzinie. Przemoc-konflikt-agresja. Rodzaje i formy przemocy- jak rozpoznawać? Problem subiektywności w pracy nad przemocą

w rodzinie.

2. Modele wyjaśniające genezę zjawiska przemocy domowej.

3. Mechanizmy psychospołeczne związane z funkcjonowaniem rodziny. Analiza cyklu przemocy, ograniczenia modelu cyklicznego.

4. Bezpośrednie i długotrwałe konsekwencje doświadczania przemocy – diagnozowanie przemocy u dzieci i osób dorosłych. Osobiste przekonania i stereotypy dotyczące przemocy w rodzinie. Symptomy występowania przemocy a czynniki ryzyka.

5. Charakterystyka ofiar i sprawców przemocy w rodzinie.

6. Diagnoza przemocy- I kontakt z osobą doznającą przemocy w rodzinie- ujawnienie przemocy. Cele rozmowy, skuteczne interwencje. Analiza historii przemocy, ocena nasilenia przemocy i jej skutków. Określanie zasobów i potrzeb. Budowanie planu bezpieczeństwa.

7. Ustalanie planu pracy z rodziną z problemem przemocy – wywiad z osobą doświadczającą krzywdzenia i sprawcą przemocy, zawieranie kontraktu, planowanie dalszych działań.

8. Pomoc dziecku doświadczającemu krzywdzenia i wykorzystywanemu seksualnie.

9. Prawne i proceduralne rozwiązania dotyczące przypadków przemocy w rodzinie, m.in. procedura „Niebieskie Karty”; współpraca w ramach zespołów interdyscyplinarnych i grup roboczych. Dobre praktyki. Ograniczenia procedury „NK”.

10. Zadania lokalnych instytucji pomocowych wobec zjawiska przemocy w rodzinie. Kompetencje poszczególnych służb.