Bardzo ważnym elementem, o którym często zapominamy, jest przygotowanie naszego miejsca pod naukę. Nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak czystość wokół nas, dobra organizacja czy oświetlenie pokoju, bardzo wpływa na nasze samopoczucie oraz przyswajalność informacji. W sytuacji gdy wiemy, że mamy kolejnego dnia ważny sprawdzian, egzamin, czy coś do przygotowania do pracy, powinniśmy na samym początku zadbać o nasze otoczenie. W tej lekcji postaram się przedstawić jak najlepiej wszystkie aspekty, które mogą wpływać na naszą przyswajalność nauki. 


ORGANIZACJA MIEJSCA:

Porządek

Na początku powinniśmy się rozejrzeć jak wygląda porządek na naszym biurku. Jest to podstawa, w momencie gdy chcemy się efektywnie uczyć. Postaraj się pochować wszystkie niepotrzebne przedmioty, które mogłyby cię rozpraszać. Uporządkowana przestrzeń nie dostarcza rozpraszających bodźców, dlatego zawsze przed nauką postaraj się pochować tzw. rozpraszacze: odłóż książki na półkę, długopisy i kredki schowaj itd.


Oświetlenie

Dobranie odpowiedniego oświetlenia, również może bardzo wpłynąć na nasze samopoczucie podczas nauki. Wybór światła jest rzeczą indywidualną, należy jednak pamiętać o kilku aspektach przy jego doborze. 

Najzdrowszą dla naszych oczu opcją, jest naturalna barwa światła. Przed ostatecznym wyborem warto pamiętać, że zimne światło pobudza mózg do pracy, podczas gdy ciepła barwa światła działa kojąco i relaksująco. Intensywne oraz wyraźne światło sprzyja krótkiej, lecz intensywnej nauce. Łagodniejsze oświetlenie jest zdecydowanie, lepsze jeżeli planujemy poświęcić więcej czasu na uczenie. 

Pamiętaj również o tym po której stronie masz lampkę. Jeśli jesteś praworęczny, lampkę powinieneś mieć po lewej stronie i analogicznie na odwrót.

Dźwięki otoczenia

Kwestią, o której nie możemy również zapomnieć jest hałas. Jakiekolwiek dźwięki angażujące naszą uwagę takie jak: sms, czy oglądany film negatywnie wpływają na nasz poziom skupienia. Jeżeli ciężko nam uczyć się w całkowitej ciszy to dobrym rozwiązaniem jest słuchanie muzyki. Wybór piosenek powinien jednak być jak najmniej angażujący dla naszego ucha. Najlepiej aby były to piosenki, które znamy bardzo dobrze i nasz mózg jest w stanie traktować je jako tło a nie nowy bodziec.

Organizacja materiałów

Odpowiednia organizacja materiałów do nauki to kluczowy element efektywnego uczenia się. Prowadź systematyczne notatki, używając skrótów, kolorów i strukturalnych elementów. To pomaga w przyswajaniu informacji i ułatwia powtarzanie materiału. Przygotuj się również do każdej lekcji z wyprzedzeniem. Przeglądaj materiały, zanim zajdziesz na zajęcia, aby zwiększyć zrozumienie i ułatwić późniejsze powtarzanie.

Ergonomiczność

Ustaw swój stół i krzesło w taki sposób, aby były ergonomiczne i dostosowane do Twojego ciała. Dbaj o zdrowie kręgosłupa

Higiena

Staraj się utrzymywać czystość w miejscu nauki, ponieważ może to pomóc w zwiększeniu koncentracji.

Miejsce na przerwy

Stwórz osobny kącik na relaks, gdzie możesz odpocząć w czasie przerw. To ważne dla utrzymania równowagi między pracą a odpoczynkiem. Bardzo często zdarza się nam uczyć w łóżku lub na kanapie, ponieważ jest tam nam wygodniej, jednak nie jest zdrowe. Nasz mózg jest przyzwyczajony, że w gdy jesteśmy na łóżku, to odpoczywamy/śpimy, więc w momencie gdy przeniesiemy tam naszą naukę, może się zdarzyć tak, że będzie nam się szybko chciało spać i nie skupimy się na nauce.


ORGANIZACJA CZASU:

Ustal harmonogram

Stwórz harmonogram nauki i staraj się go trzymać. Pomaga to w organizacji czasu i daje lepsze efekty. Zidentyfikuj priorytety i planuj zadania z wyprzedzeniem.

Samodyscyplina

Zarządzanie czasem i miejscem wymaga również silnej samodyscypliny. Stwórz codzienną rutynę, która uwzględnia czas na naukę, przerwy, posiłki i sen. Równomierne rozłożenie aktywności może poprawić wydajność. Postaraj się również rozpoznać i eliminować czynniki rozpraszające podczas nauki. To może obejmować wyłączanie powiadomień na telefonie czy unikanie niepotrzebnych przerywaczy.

Techniki motywacyjne

Motywacja jest kluczowym elementem skutecznego uczenia się. Po pierwsze określ cele, które można osiągnąć zarówno krótko, jak i długoterminowo. To pozwoli Ci utrzymać motywację na stałym poziomie. Wprowadź system nagród za osiągnięcia. To może być coś małego, takiego jak krótka przerwa, czy coś większego, na przykład zasłużony dzień wolny.


Dzisiaj omówiliśmy nie tylko organizację przestrzeni i czasu, ale także aspekty związane z materiałami, motywacją i samodyscypliną. Pamiętaj, że te elementy wzajemnie się przenikają, tworząc zdrowe podejście do efektywnego uczenia się. 
Pamiętaj też, że każdy ma swoje własne preferencje dotyczące nauki. Niektórzy preferują ciche i spokojne miejsce, inni z kolei pracują lepiej w tłumie. Znajdź styl i środowisko, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.