IRF:Ryzyko i zabezpieczenie przed ryzykiem rynkowym

Z Skrypty dla studentów Ekonofizyki UPGOW

(Różnice między wersjami)
(Ryzyko i niepewność.)
(Ryzyko i niepewność.)
Linia 19: Linia 19:
Markowitz zaproponował cos bardzo atrakcyjnego- miarę ryzyka jako wariancje . Wariancje  uzyskiwanego przychodu, ceny instrumentu etc.
Markowitz zaproponował cos bardzo atrakcyjnego- miarę ryzyka jako wariancje . Wariancje  uzyskiwanego przychodu, ceny instrumentu etc.
-
 
+
====pomiar statystyka, nawiazanie.====
Jest to bardzo użyteczne podejście ,które tez będzie podejściem używanym na dalszych kartach tego opracowania.
Jest to bardzo użyteczne podejście ,które tez będzie podejściem używanym na dalszych kartach tego opracowania.
W miejscu tym  należy wspomnieć o wiadomościach które były niezwykle przydatne w wykonywaniu ćwiczeń na I pracowni fizycznej. A szczególności z tym co wiązało sie z analiza błędów  mierzonych wielkości. Jak wiadomo  każdy pomiar  wielkości jest związany z błędem , wiec zachodzi pytanie  jaka jest prawdziwa wielkość?
W miejscu tym  należy wspomnieć o wiadomościach które były niezwykle przydatne w wykonywaniu ćwiczeń na I pracowni fizycznej. A szczególności z tym co wiązało sie z analiza błędów  mierzonych wielkości. Jak wiadomo  każdy pomiar  wielkości jest związany z błędem , wiec zachodzi pytanie  jaka jest prawdziwa wielkość?

Wersja z 01:58, 29 kwi 2010

Spis treści

Przypisy


Ryzyko i zabezpieczenie przed ryzykiem rynkowym

Ryzyko i niepewność.

Ceny instrumentów finansowych zmieniają się w czasie Zależne są bowiem od wielu czynników. Bardzo rzadko się zdarza taki instrument i taka sytuacja na rynku ,ze wszystkie czynniki mające wpływ na cenę instrumentu są znane. A nawet gdyby założyć, ze znane są wszystkie czynniki jakie mają wpływ na cenę instrumentu to nie wiadomo czy informacje te dotarły do wszystkich uczestników rynku. Gdyby nawet dotarły to i tak nie jest pewne jak zostały by potraktowane przez innych inwestorów, czy i które uznali by za ważne. A ich decyzje inwestycyjne tworzą podaż i popyt na instrumenty , co głównie ma wpływ na cenę instrumentu. Jeśli dotychczas wywód nie budzi sprzeciwów to zapewnie nie wzbudzi sprzeciwu następujące stwierdzenie.

Na rynku nie pewności co do przyszłej ceny instrumentu. Popularnie mówi się ,ze „tylko rynek zna cenę”. Stwierdzenie to wskazuje na duża pokorę doświadczonych uczestników rynków i potwierdza ich stan niepewności. Cena rynkowa to cena ostatniej takiej samej transakcji. Ale i dzisiejsza cena aktywa nie gwarantuje znajomości jego jutrzejszej ceny. Nie gwarantuje przyszłej ceny.

Na pewno można się zgodzić, że istnieje stan niepewności i niepewność istnieje obiektywnie. Często spotykać się można ze słowem ryzyko. Ze zdefiniowaniem tego terminu jest jeszcze większy kłopot i filozofowie na ten temat spierają się do dziś. [1]

Z ryzykiem spotkać się można w każdym aspekcie życia a szczególnie w działalności gospodarczej. Intuicyjnie można przyjąć ,że ryzyko to wymierna niepewność co do osiągnięcia zaplanowanego celu( prawdopodobieństwo niepowodzenia), odmiennego przebiegu zdarzeń), którego konsekwencje są negatywne co do oczekiwań. Jak widać ryzyko wiąże się z niepewnością. Jednak odwrotne stwierdzenie nie jest prawdziwe. Można mówić o, i odczuwać niepewność ale dopiero podjecie decyzji powoduje istnienie ryzyka. Ryzyko wiąże się oceną i najczęściej z oceną prawdopodobieństwa przebiegu procesu . Ocena prawdopodobieństwa bowiem jest podstawa podjęcia decyzji. [2].

W Pomarańczowej Księdze- opracowanie dotyczącym ryzyka i zarządzaniu nim jako o minimalizowaniu jego ewentualnych negatywnych skutków wydanej przez Ministerstwo Skarbu Jej Królewskiej Mości[3]. Zawarta jest definicja ryzyka bardzo bliska intuicyjnemu jego rozumieniu. Ryzyko definiowane jest jako taka właśnie niepewność wyniku działań lub zdarzeń, wynikająca z pojawiających się szans i zagrożeń. Ryzyko oceniane musi być w odniesieniu do kombinacji prawdopodobieństwa wystąpienia danego zdarzenia i jego oddziaływania w przypadku, jeśli rzeczywiście będzie mieć miejsce. Zarządzanie ryzykiem obejmuje identyfikowanie i ocenę ryzyka.

Uczestnicy rynków finansowych traktują ryzyko jako realna i istotna cześć ich działań i nie starają się wgłębiać w dyskusje filozoficzne ale raczej starają się ograniczać negatywne scenariusze ich wyborów poprzez działania nazywane zarządzaniem ryzykiem. Nic dziwnego stosują wybieg zastosowany przez Markowitza w jego pracy doktorskiej> Markowitz nie definiując ryzyka , zaproponował stwierdzenie ,które legło u podstaw myślenia o portfelu , inwestowaniu i ryzyku. …”inwestor bierze pod uwagę( lub powinien brać pod uwagę )-oczekiwany zwrot na inwestycji jako rzecz która chce osiągnąć i wariancje tego zwrotu jako rzecz niezamierzoną” …[4].

Markowitz zaproponował cos bardzo atrakcyjnego- miarę ryzyka jako wariancje . Wariancje uzyskiwanego przychodu, ceny instrumentu etc.

pomiar statystyka, nawiazanie.

Jest to bardzo użyteczne podejście ,które tez będzie podejściem używanym na dalszych kartach tego opracowania. W miejscu tym należy wspomnieć o wiadomościach które były niezwykle przydatne w wykonywaniu ćwiczeń na I pracowni fizycznej. A szczególności z tym co wiązało sie z analiza błędów mierzonych wielkości. Jak wiadomo każdy pomiar wielkości jest związany z błędem , wiec zachodzi pytanie jaka jest prawdziwa wielkość?

Odpowiedz uzyskujemy poprzez wielokrotny pomiar wielkości i analizę otrzymanych wyników.

Jeśli \(\ r_i \) to wynik kolejnego pomiaru jednego z n- pomiarów

To wartość średnia \(\ r_a \) jest równa

\(\ r_a= \sum\limits_{i=1}^n\frac{r_i}{n}\)

Odchylenie standardowe to dla tego zbioru wyników pomiarów (a właściwie jego kwadrat)

\(\sigma^2= \sum\limits_{i=1}^n\frac{(r_i-r_a)^2}{n}\)

Czyli

\(\sigma= \sqrt {\sum\limits_{i=1}^n\frac{(r_i-r_a)^2}{n}}\)

Przykład:

Prędkość chodziarza mierzona w km/ godz wynosiła: 9.6, 9.8, 10, 9.9, 10.1, 9.8, 9.9, 9.7, 10, 10.2

Czyli wartość średnia \(\ v_a\)= 9,9

Odchylenie standardowe \(\sigma \) wynosi 0,18

Z obserwacji i pomiarów wynika, że prawdziwa wartość prędkości z 68% prawdopodobieństwem będzie znajdować się w przedziale od miedzy 9,72 a 10,08 a z 95%pewnością będzie znajdować się miedzy 9,54 a 10,2.

Błędy pomiarowe tworzą bardzo charakterystyczny kształt rozkładu. Wartości większe od wartości rzeczywistej i mniejsze od niej wystąpią z różnym prawdopodobieństwem tworząc pewien rozkład symetryczny wokół średniej nazwany „krzywą dzwonowa”. Taka typowa krzywa jest pokazana na rysunku obok.

Krzywa dzwonowa.

Średnie odchylenie standardowe wyznacza obszar w którym z 68% prawdopodobieństwem będzie można znaleźć wartość realna a zakresie 2 x \(\sigma \) można znaleźć te wielkośc z prawdopodobieństwem równym 95%.


dsda

Przypisy

  1. Sprawa definicji jest niezwykle ciekawa a zainteresowanym poleca się artykuł Glyn A. Holton „ Defining Risk” opublikowany w rozdziale Perspectives- Financial Analyst Journal-Vol.60nr.6.2004rok.
  2. Oczywiście nie podjecie decyzji działania jest również decyzją. Jak widać , filozoficznie problem jest bardzo złożony.
  3. Pomarańczowa księga Zarządzania ryzykiem Ministerstwo Skarbu JKM GB–Pazdziernik 2004 www.hm-treasury.gov.uk
  4. Nie tylko to stwierdzenie znajduje się w pracy doktorskiej H.Markowitza ale , co jest łatwiej dostępne H.Markowitz- Portfolio selection_ Journal of Finance_Vol & nr.1_Marzec 1952 r