Liczby

Z Skrypty dla studentów Ekonofizyki UPGOW

Spis treści

Liczby naturalne

Zbiór liczb naturalnych N tworzą liczby 0,1,2,3,...

  \(N = \{0,1,2,3,\ldots \}\)

Nie ma największej liczby naturalnej, czyli innymi słowy dla każdej liczby naturalnej mozna znaleźć liczbę większą. (ex. sage) Najmniejszą liczbą naturalną jest 0, przy czym uwaga - niektóre podręczniki definiują zbiór liczb naturalnych jako zbiór {1,2,3,...}. W tym przypadku 0 nie jest liczbą naturalną.

Liczby całkowite

Zbiór liczb całkowitych C tworzą liczby ...,-3,-2,-1,-,1,2,3,...

  \(C = \{\ldots,-3,-2,-1,0,1,2,3,\ldots \}\)

Nie ma najmniejszej ani największej liczby całkowitej, a zbiór liczb naturalnych zawiera się w zbiorze liczb całkowitych

  \(N \subset C\)

Liczby wymierne

Zbiór liczb wymiernych W tworzą liczby postaci \(\frac{m}{n}\), gdzie \(m,n \in C \) oraz \( n \neq 0\)

 \(W = \{\frac{m}{n}, m,n \in C \wedge n \neq 0\}\)

Nie ma najmniejszej ani największej liczby wymiernej, a zbiór liczb całkowitych zawiera się w zbiorze liczb wymiernych

 \(C \subset W\)

Liczby niewymierne

Zbiór liczb niewymiernych IW tworzą liczby, których nie można przedstawić w postaci \(\frac{m}{n}\), gdzie \(m,n \in C\), oraz \(n \neq 0\), czyli nie można przedstawić w postaci ułamka. Przykładami liczb niewymiernych są \(\sqrt{2}\), \(\pi\), \(\sqrt{13}\), liczba \(e\) i nieskończenie wiele innych. Z podanej definicji zbioru IW wynika, że zbiory liczb wymiernych i niewymiernych są rozłączne, czyli nie posiadają elementów wspólnych

  \(W \cap IW = \emptyset\)

Liczby rzeczywiste

Zbiór liczb rzeczywistych R tworzy suma zbioru liczb wymiernych W i zbioru liczb niewymiernych IW (zbiory W i IW są rozłączne)

 \(R = W \cup IW\)

Oczywiście nie ma najmniejszej ani największej liczby rzeczywistej, a pomiędzy dwie dowolne liczby rzeczywiste można włożyć nieskończenie wiele liczb rzeczywistych. Przykład w sage. Mówiąc obrazowo liczby rzeczywiste to \(\it wszystkie\) liczby i tymi liczbami będziemy się posługiwać na zajęciach z analizy matematycznej.


Liczby zespolone

Zbiór liczb zespolonych Z tworzą liczby postaci \(\it z = a + ib\), gdzie \(\it a,b \in R\), \(a \it i\) jest tzw. jednostką urojoną, czyli rozwiązaniem równania \(\it i^{2} = -1\).

 \(Z =  \{ \it z = a + ib, \it a,b \in R, \it i^{2} = -1\}\)

Liczby zespolone przedstawia się zwykle na tzw. płaszczyźnie zespolonej, która jest podzielona na cztery części dwoma osiami: rzeczywistą \(\Re\) i urojoną \(\Im\). Własności i działania na liczbach zespolonych są omawiane na zajęciach z algebry.

W świetle powyższych definicji, oczywista jest następująca zależność zawierania się zbiorów liczbowych:

\(N \subset C \subset W \subset R \subset Z\)