TGND:Gry dwuosobowe o sumie zerowej

Z Skrypty dla studentów Ekonofizyki UPGOW

(Różnice między wersjami)
(Gry dwuosobowe o sumie zerowej)
Linia 2: Linia 2:
Przez ''grę'' rozumiemy zespół zasad określający ''wypłatę'' dla graczy jako funkcje wybranych opcji, które są możliwe dla danej gry.  
Przez ''grę'' rozumiemy zespół zasad określający ''wypłatę'' dla graczy jako funkcje wybranych opcji, które są możliwe dla danej gry.  
-
Aby mówić o grze musimy wskazać co najmniej dwu graczy. Każdy z tych graczy ma możliwość wyboru spośród pewnej liczby możliwych opcji. Przez strategię rozumiemy przyjęty przez gracza sposób wybierania jednej z możliwych opcji.
+
Aby mówić o grze musimy wskazać co najmniej dwu graczy. Każdy z tych graczy ma możliwość wyboru spośród pewnej liczby możliwych opcji. Gracze podejmują swoje decyzję równocześnie lub, co na to samo wychodzi, nie znając wyborów pozostałych graczy - taką grę nazywamy 'symultaniczną'. Mogą też wybierać swoje opcje jako odpowiedź na wybór dokonany przez pozostałych graczy, w takim przypadku mówimy o grach 'sekwencyjnych'. Gra może składań się z jednej lub wielu 'rund', w trakcie których gracze dokonują swoich wyborów. Przez 'strategię', jak już to wspomnieliśmy we wstępie, rozumiemy przyjęty przez gracza sposób wybierania jednej z możliwych opcji. Strategie mogą być 'proste', wówczas gracz po prostu wybiera jedną opcję lub 'mieszane', wówczas gracz decyduje się na wybór kilku opcji z określenie prawdopodobieństwa wyboru każdej z nich.
Zasady gry są jednoznacznym przyporządkowaniem
Zasady gry są jednoznacznym przyporządkowaniem

Wersja z 11:00, 31 sie 2010

Gry dwuosobowe o sumie zerowej

Przez grę rozumiemy zespół zasad określający wypłatę dla graczy jako funkcje wybranych opcji, które są możliwe dla danej gry.

Aby mówić o grze musimy wskazać co najmniej dwu graczy. Każdy z tych graczy ma możliwość wyboru spośród pewnej liczby możliwych opcji. Gracze podejmują swoje decyzję równocześnie lub, co na to samo wychodzi, nie znając wyborów pozostałych graczy - taką grę nazywamy 'symultaniczną'. Mogą też wybierać swoje opcje jako odpowiedź na wybór dokonany przez pozostałych graczy, w takim przypadku mówimy o grach 'sekwencyjnych'. Gra może składań się z jednej lub wielu 'rund', w trakcie których gracze dokonują swoich wyborów. Przez 'strategię', jak już to wspomnieliśmy we wstępie, rozumiemy przyjęty przez gracza sposób wybierania jednej z możliwych opcji. Strategie mogą być 'proste', wówczas gracz po prostu wybiera jedną opcję lub 'mieszane', wówczas gracz decyduje się na wybór kilku opcji z określenie prawdopodobieństwa wyboru każdej z nich. Zasady gry są jednoznacznym przyporządkowaniem