IRF:Wstęp

Z Skrypty dla studentów Ekonofizyki UPGOW

(Różnice między wersjami)
(Wstęp)
(Od autorów)
 
(Nie pokazano 8 wersji pomiędzy niniejszymi.)
Linia 1: Linia 1:
-
[[Plik:kl.png|200px|thumb|left|Instrumenty rynków finansowych]][[Plik:Ue.png|200px|thumb|right|Instrumenty rynków finansowych]]
+
[[Plik:kl.png|200px|left]][[Plik:Ue.png|200px|right]]
         <center>Projekt finansowany przez</center>
         <center>Projekt finansowany przez</center>
Linia 11: Linia 11:
=Wstęp=
=Wstęp=
==Od autorów==
==Od autorów==
-
Zajęcia prowadzone przez nas na Uniwersytecie Śląskim na kierunku fizyka były powodem do zebrania materiałów które  były przydatne i omawiane na zajęciach do umieszenia ich na stronach internetowych, tak,  by mogły być materiałami wspomagającymi zajęcia. Zajęcia które prowadziliśmy mają na celu wprowadzenie studentów fizyki a szczególnie  ekonofizyki w podstawy  funkcjonowania instrumentów finansowych . Cel jaki sobie postawiliśmy to zainteresowanie studentów funkcjonowaniem , złożonością rynków finansowych i mechanizmów ich funkcjonowania. Dlatego powstał niniejszy przewodnik zbierający w jednym miejscu pewne, podstawowe a przydatne dla kursu informacje o instrumentach finansowych i pewnych ich aspektów analitycznych.w pewien spoób nawiazuje on do " Wybranych zagadnień  z funkcjonowania rynkóe finansowych" w tym sensie ,że pewna tematyka jest  własnie tam omówiiona szerzej. Ale ponieważ można z z tego praewodnika korzystać niezależnie, pewne tytuły paragrafów moga wskazywać na powtórzenie w stosunku do wspomnianego opracowania. Jest to jednak pierwsze wrażenie , gdyz aby zapewnić mozliwość niezależnego korzystania z obu oopracowań w niniejszym wprowadzono tylko minimalna ilość informacji tak aby zapewnić szerokość spojrzenia oraz rekomendacje by wiecej informacji poszukiwac W wybranych zagadnieniach...
+
Zajęcia prowadzone przez nas na Uniwersytecie Śląskim na kierunku fizyka były powodem do powstania niniejszego opracowania.  Materiały, które  były przydatne i omawiane na zajęciach zebralisy i  umiećiliśmy na stronach internetowych, tak,  by mogły wspomagać zajęcia. Cel, jaki sobie postawiliśmy to zainteresowanie studentów, szczególnie studentów ekonofizyki,  złożonością rynków finansowych i mechanizmów ich funkcjonowania oraz instrumentami tych rynków. Dlatego powstał niniejszy przewodnik zbierający w jednym miejscu pewne, podstawowe a przydatne dla kursu informacje o instrumentach finansowych i pewnych ich aspektów analitycznych. Przewodnik ten nawiązuje do ''" Wprowadzenie do funkcjonowania rynków finansowych"'' w tym sensie, że pewna tematyka jest  właśnie tam, omówiona szerzej. Ale ponieważ można z tego przewodnika korzystać niezależnie, pewne tytuły paragrafów mogą robić wrażenie powtórzenia w stosunku do wspomnianego opracowania. Jest to jednak pierwsze wrażenie, gdyż, aby zapewnić możliwość niezależnego korzystania z obu opracowań w niniejszym wprowadzono tylko minimalną ilość informacji tak, aby zapewnić szerokość spojrzenia oraz rekomendacje by więcej informacji poszukiwać w ''Wprowadzeniu do funkcjonowania rynków.''
-
 
+
W przeciągu ostatniego półwiecza matematyka finansowa przerodziła się z rachunków rzadko wykraczających poza oprocentowanie i dyskontowanie bazujące na ciągach arytmetycznych i geometrycznych w samodzielną dyscyplinę nauki wykorzystującą zaawansowany formalizm matematyki, teorii prawdopodobieństwa, teorii informacji, fizyki statystycznej, a ostatnio nawet mechaniki kwantowej. Zmiany te są wynikiem niezwykle intensywnego rozwoju rynków i instytucji finansowych spowodowanych globalizacją i informatyzacją.
W przeciągu ostatniego półwiecza matematyka finansowa przerodziła się z rachunków rzadko wykraczających poza oprocentowanie i dyskontowanie bazujące na ciągach arytmetycznych i geometrycznych w samodzielną dyscyplinę nauki wykorzystującą zaawansowany formalizm matematyki, teorii prawdopodobieństwa, teorii informacji, fizyki statystycznej, a ostatnio nawet mechaniki kwantowej. Zmiany te są wynikiem niezwykle intensywnego rozwoju rynków i instytucji finansowych spowodowanych globalizacją i informatyzacją.
-
Inwestycja finansowa jest tu rozumiana w bardzo szerokim sensie, a celem wykładu jest przedstawienie idei rynku finansowego, podstaw zmiany wartości kapitału w czasie, metod wyceny (modelowania wartości) strumieni przepływów kapitałowych, instrumentów pochodnych oraz portfeli inwestycyjnych. Do zrozumienia materiału wystarczy znajomość matematyki uzyskana w czasie pierwszych dwóch lat studiów (ekonofizyka). Ze względu na informacyjno-wprowadzający charakter wykładu omawiane są najważniejsze i najbardziej reprezentatywne instrumenty i narzędzia; staramy się też unikać zagłębiania w bardziej formalne i matematyczne zagadnienia związane z omawianymi tematami. Główny akcent jest położony na praktyczne aspekty dyskutowanych problemów. Wybór zagadnień prezentowanych jest jedynie wyborem i nie ma ambicji pełnego omówienia wszelkich aspektów analizy instrumentów finasowych.
+
Inwestycja finansowa jest tu rozumiana w bardzo szerokim sensie, a celem wykładu jest przedstawienie idei rynku finansowego, podstaw zmiany wartości kapitału w czasie, metod wyceny (modelowania wartości) strumieni przepływów kapitałowych, instrumentów pochodnych oraz portfeli inwestycyjnych. Do zrozumienia materiału wystarczy znajomość matematyki uzyskana w czasie pierwszych dwóch lat studiów (ekonofizyka). Ze względu na informacyjno-wprowadzający charakter wykładu omawiane są najważniejsze i najbardziej reprezentatywne instrumenty i narzędzia; staramy się też unikać zagłębiania w bardziej formalne i matematyczne zagadnienia związane z omawianymi tematami. Szersze matematyczne opracowania są tematem wykładów na wyższych latach.  Tutaj główny akcent jest położony na praktyczne aspekty dyskutowanych problemów. Wybór zagadnień prezentowanych jest jedynie wyborem i nie ma ambicji pełnego omówienia wszelkich aspektów analizy instrumentów finansowych.
-
Celem jaki sobie postawiliśmy to zebranie w jednym miejscu informacji dostępnych acz rozproszonych na wielu stronach internetowych i  publikacjach książkowych. Ma to być, naszym zdaniem, przewodnik podręczny , wstęp pozwalający lepiej zrozumieć i efektywniej korzystać z proponowanej literatury tematu. Staramy się wskazywać na  te prezentacje , które bardzo często zawierają istotne informacje i przedstawione są w sposób mistrzowski, tak, że trudno problem przedstawić lepiej niż autorzy tych prezentacji uczynili.  W kilu miejscach w dokonano adopcji polskiej prezentowanych wywodów do potrzeb tegoż przewodnika po tematyce rynków finansowych.  Przykładem tego jest wycena  kontraktów futures, problem dywersyfikacji  portfela gdzie skorzystano z matematycznego wyprowadzenia  Davida Blake w  „Financial Market Analysis”.  Literatura źródłowa  jest dostępna  w przypisach.
+
Celem, jaki sobie postawiliśmy to zebranie w jednym miejscu informacji dostępnych acz rozproszonych na wielu stronach internetowych i  publikacjach książkowych. Ma to być, naszym zdaniem, przewodnik podręczny, wstęp pozwalający lepiej zrozumieć i efektywniej korzystać z proponowanej literatury tematu. Staramy się wskazywać na  te prezentacje, które bardzo często zawierają istotne informacje i przedstawione są w sposób mistrzowski, tak, że trudno problem przedstawić lepiej niż autorzy tych prezentacji uczynili.  W kilku miejscach w dokonano adopcji polskiej, prezentowanych wywodów do potrzeb tegoż przewodnika.  Przykładem tego jest wycena  kontraktów futures, problem dywersyfikacji  portfela gdzie skorzystano z matematycznego wyprowadzenia  Davida Blake w  „Financial Market Analysis”.  Literatura źródłowa  jest dostępna  w przypisach.
-
Literatura przedmiotu jest bardzo obszerna i ciągle się wzbogaca o nowe pozycje. Zainteresowanym polecamy następujące pozycje, będące „ klasyką „ tematu z których sami często korzystaliśmy, korzystamy i najprawdopodobniej, korzystać , nadal będziemy:
+
Literatura przedmiotu jest bardzo obszerna i ciągle się wzbogaca o nowe pozycje. Zainteresowanym polecamy następujące pozycje, będące „ klasyką „ tematu, z których sami często korzystaliśmy, korzystamy i najprawdopodobniej, korzystać, nadal będziemy:
*David Blake- Financial Market Analysis, McGraw –Hill- 1990;
*David Blake- Financial Market Analysis, McGraw –Hill- 1990;
*Richard.A. Breadley, Steward. C. Myers,  Principles of Corporate Finance, McGraw- Hill Comp.;
*Richard.A. Breadley, Steward. C. Myers,  Principles of Corporate Finance, McGraw- Hill Comp.;
Linia 24: Linia 23:
* Ramesh. K.S. Rao- Financial Management- Concepts and Applications, South Western College Publishing;
* Ramesh. K.S. Rao- Financial Management- Concepts and Applications, South Western College Publishing;
-
Oprócz tych tekstów  w języku angielskim polecamy szereg opracowań w języku polskim o czym będzie mowa w osobnej sekcji testu.
+
Oprócz tych tekstów  w języku angielskim polecamy szereg opracowań w języku polskim, o czym będzie mowa w osobnej sekcji testu.

Aktualna wersja na dzień 08:55, 11 mar 2011

Kl.png
Ue.png
Projekt finansowany przez




Wstęp

Od autorów

Zajęcia prowadzone przez nas na Uniwersytecie Śląskim na kierunku fizyka były powodem do powstania niniejszego opracowania. Materiały, które były przydatne i omawiane na zajęciach zebralisy i umiećiliśmy na stronach internetowych, tak, by mogły wspomagać zajęcia. Cel, jaki sobie postawiliśmy to zainteresowanie studentów, szczególnie studentów ekonofizyki, złożonością rynków finansowych i mechanizmów ich funkcjonowania oraz instrumentami tych rynków. Dlatego powstał niniejszy przewodnik zbierający w jednym miejscu pewne, podstawowe a przydatne dla kursu informacje o instrumentach finansowych i pewnych ich aspektów analitycznych. Przewodnik ten nawiązuje do " Wprowadzenie do funkcjonowania rynków finansowych" w tym sensie, że pewna tematyka jest właśnie tam, omówiona szerzej. Ale ponieważ można z tego przewodnika korzystać niezależnie, pewne tytuły paragrafów mogą robić wrażenie powtórzenia w stosunku do wspomnianego opracowania. Jest to jednak pierwsze wrażenie, gdyż, aby zapewnić możliwość niezależnego korzystania z obu opracowań w niniejszym wprowadzono tylko minimalną ilość informacji tak, aby zapewnić szerokość spojrzenia oraz rekomendacje by więcej informacji poszukiwać w Wprowadzeniu do funkcjonowania rynków. W przeciągu ostatniego półwiecza matematyka finansowa przerodziła się z rachunków rzadko wykraczających poza oprocentowanie i dyskontowanie bazujące na ciągach arytmetycznych i geometrycznych w samodzielną dyscyplinę nauki wykorzystującą zaawansowany formalizm matematyki, teorii prawdopodobieństwa, teorii informacji, fizyki statystycznej, a ostatnio nawet mechaniki kwantowej. Zmiany te są wynikiem niezwykle intensywnego rozwoju rynków i instytucji finansowych spowodowanych globalizacją i informatyzacją.

Inwestycja finansowa jest tu rozumiana w bardzo szerokim sensie, a celem wykładu jest przedstawienie idei rynku finansowego, podstaw zmiany wartości kapitału w czasie, metod wyceny (modelowania wartości) strumieni przepływów kapitałowych, instrumentów pochodnych oraz portfeli inwestycyjnych. Do zrozumienia materiału wystarczy znajomość matematyki uzyskana w czasie pierwszych dwóch lat studiów (ekonofizyka). Ze względu na informacyjno-wprowadzający charakter wykładu omawiane są najważniejsze i najbardziej reprezentatywne instrumenty i narzędzia; staramy się też unikać zagłębiania w bardziej formalne i matematyczne zagadnienia związane z omawianymi tematami. Szersze matematyczne opracowania są tematem wykładów na wyższych latach. Tutaj główny akcent jest położony na praktyczne aspekty dyskutowanych problemów. Wybór zagadnień prezentowanych jest jedynie wyborem i nie ma ambicji pełnego omówienia wszelkich aspektów analizy instrumentów finansowych.

Celem, jaki sobie postawiliśmy to zebranie w jednym miejscu informacji dostępnych acz rozproszonych na wielu stronach internetowych i publikacjach książkowych. Ma to być, naszym zdaniem, przewodnik podręczny, wstęp pozwalający lepiej zrozumieć i efektywniej korzystać z proponowanej literatury tematu. Staramy się wskazywać na te prezentacje, które bardzo często zawierają istotne informacje i przedstawione są w sposób mistrzowski, tak, że trudno problem przedstawić lepiej niż autorzy tych prezentacji uczynili. W kilku miejscach w dokonano adopcji polskiej, prezentowanych wywodów do potrzeb tegoż przewodnika. Przykładem tego jest wycena kontraktów futures, problem dywersyfikacji portfela gdzie skorzystano z matematycznego wyprowadzenia Davida Blake w „Financial Market Analysis”. Literatura źródłowa jest dostępna w przypisach. Literatura przedmiotu jest bardzo obszerna i ciągle się wzbogaca o nowe pozycje. Zainteresowanym polecamy następujące pozycje, będące „ klasyką „ tematu, z których sami często korzystaliśmy, korzystamy i najprawdopodobniej, korzystać, nadal będziemy:

  • David Blake- Financial Market Analysis, McGraw –Hill- 1990;
  • Richard.A. Breadley, Steward. C. Myers, Principles of Corporate Finance, McGraw- Hill Comp.;
  • M. Desmond Fitzgerald- Financial Futures- Euromoney Books
  • Ramesh. K.S. Rao- Financial Management- Concepts and Applications, South Western College Publishing;

Oprócz tych tekstów w języku angielskim polecamy szereg opracowań w języku polskim, o czym będzie mowa w osobnej sekcji testu.