IRF:Wstęp

Z Skrypty dla studentów Ekonofizyki UPGOW

(Różnice między wersjami)
(Notki biograficzne)
(Notki biograficzne)
Linia 8: Linia 8:
-
 
-
=Notki biograficzne=
 
-
 
-
Marek Łukaszewski-
 
-
Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Quebec w Montrealu  i  Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Doktor fizyki i Master of Business Administration
 
-
Pełnił szereg funkcji menedżerskich m.in.: - Prezesa Zarządu Krajowego Funduszu Kapitałowego S.A. Prezesa Stowarzyszenia Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych w Polsce. Prezesa Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych SA. Wcześniej Wiceprezes Zarządu Funduszu Górnośląskiego S.A. i Wiceprezes Zarządu Międzynarodowej Szkoły Finansów i Bankowości w Katowicach.
 
-
[[Image:marluk.jpg|thumb|300px|Marek Łukaszewski]]
 
-
 
-
Związany z rynkiem kapitałowym od 1991 roku. Był również Członkiem i przewodniczył pracom Prezydium Porozumienia na rzecz rozwoju polskiego rynku kapitałowego, Członkiem Rady Rynku Kapitałowego (2004r) ,założycielem i członkiem Polskiego Instytutu Dyrektorów – instytucji dedykowanego sprawom Corporate Governance- czyli zasadom etyki w biznesie.
 
-
Był także członkiem prezydium Komitetu Koordynującego przy Związku Banków Polskich do Spraw Standardów w Bankowości - uczestniczył w grupie eksperckiej w zakresie Rynku Pieniężnego i Kapitałowego. W STFI - przewodniczył Zespołowi ds. Standardów.
 
=Wstęp=
=Wstęp=

Wersja z 07:33, 13 maj 2010

Instrumenty rynków finansowych
Instrumenty rynków finansowych
Projekt finansowany przez




Wstęp

W przeciągu ostatniego półwiecza matematyka finansowa przerodziła się z rachunków rzadko wykraczających poza oprocentowanie i dyskontowanie bazujące na ciągach arytmetycznych i geometrycznych w samodzielną dyscyplinę nauki wykorzystującą zaawansowany formalizm matematyki, teorii prawdopodobieństwa, teorii informacji, fizyki statystycznej, a ostatnio nawet mechaniki kwantowej. Zmiany te są wynikiem niezwykle intensywnego rozwoju rynków i instytucji finansowych spowodowanych globalizacją i informatyzacją. Inwestycja finansowa jest tu rozumiana w bardzo szerokim sensie, a celem wykładu jest przedstawienie idei rynku finansowego, podstaw zmiany wartości kapitału w czasie, metod wyceny (modelowania wartości) strumieni przepływów kapitałowych, instrumentów pochodnych oraz portfeli inwestycyjnych. Do zrozumienia materiału wystarczy znajomość matematyki uzyskana w czasie pierwszych dwóch lat studiów (ekonofizyka). Ze względu na informacyjno-wprowadzający charakter wykładu omawiane są najważniejsze i najbardziej reprezentatywne instrumenty i narzędzia; staramy się też unikać zagłębiania w bardziej formalne i matematyczne zagadnienia związane z omawianymi tematami. Główny akcent jest położony na praktyczne aspekty dyskutowanych problemów.