MKZR

Z Skrypty dla studentów Ekonofizyki UPGOW

(Różnice między wersjami)
Linia 2: Linia 2:
[[MKZR:Liczby losowe]]
[[MKZR:Liczby losowe]]
-
 
== Procesy losowe ==  
== Procesy losowe ==  
-
 
-
=== Ogólne przypisy ===
 
-
<references />
 
-
 
-
== Definicja ==
 
-
[[Proces stochastyczny]] <math>\left\{W_{t}\right\}_{t \geqslant 0}</math> nazywamy '''procesem Wienera''' (standardowym procesem Wienera), gdy spełnia następujące warunki:
 
-
# <math>W_{0}=0</math> z prawdopodobieństwem równym jeden,
 
-
# <math>W</math> ma przyrosty niezależne,
 
-
# <math>\forall_{0 \leqslant s \leqslant t} ~ W_{t}-W_{s} \sim \mathcal{N}(0,t-s)</math>,
 
-
# trajektorie procesu <math>W</math> są ciągłe prawie na pewno (z prawdopodobieństwem 1).
 
-
 
-
----
 
-
* sdf
 
-
*a sdfa
 
-
* sdfaasd
 
-
#asdf
 
-
# asdfas
 
-
W_{t}-W_{s}
 
-
:<math>\begin{cases}
 
-
b' &= \gamma \left( b - v x/c^{2} \right)  \\
 
-
x' &= \gamma \left( x - v t \right)\\
 
-
y' &= y \\
 
-
z' &= z
 
-
\end{cases}</math>
 
-
 
-
== Własności ==
 
-
Proces Wienera jest jednym z najlepiej zbadanych procesów stochastycznych. Oto niektóre z jego własności:
 
-
# Cechy trajektorii - pomimo że zgodnie z założeniem definicji trajektorie procesu Wienera są ciągłe, to nie przejawiają innych regularności. Dowodzi się, że prawie każda trajektoria ma [[Wahanie funkcji|wahanie]] nieskończone, co implikuje, że jest nieróżniczkowalna (w każdym punkcie czasu).
 
-
# Proces Wienera posiada [[Mocna własność Markowa|mocną własność Markowa]].
 
-
# Prawo odbicia - po dojściu do pewnego poziomu trajektoria procesu Wienera z równym prawdopodobieństwem może pójść w dół, jak i do góry. Ściśle, prawo odbicia wyraża się wzorem <math>\mathbb{P}(\sup_{0\leqslant s \leqslant t}W_s >a) = 2 \mathbb{P}(W_t >a) </math>
 
-
# Inwersja - jeśli <math>W_t</math> jest procesem Wienera, to proces <math>V_t = tW_{1/t} \forall_{t>0}</math> i <math>V_0=0</math> też jest procesem Wienera.
 
-
# Prawo iterowanego logarytmu - opisuje asymptotyczne zachowanie się trajektorii (dzięki zastosowaniu inwersji możemy też badać trajektorie w otoczeniu 0). <math>\mathbb{P}(\lim_{t\rightarrow +\infty}\sup\frac{W_t}{\sqrt{2t \log \log t}}=1)=1</math>
 
-
 
-
== Konstrukcja procesu Wienera ==
 
-
Nie jest rzeczą oczywistą, że istnieje proces spełniający warunki podane w definicji. Istnieje kilka dowodów tego faktu. Przedstawiony poniżej najbardziej odpowiada intuicyjnemu rozumieniu procesu jako modelu [[Ruchy Browna|ruchu Browna]]. Rozpatrzmy cząstkę poruszającą się w jednym wymiarze. W każdej jednostce czasu cząstka przemieszcza się o jednostkę odległości albo w lewo albo w prawo z prawdopodobieństwem 1/2. Kierunek poruszania nie zależy od poprzedniego przebiegu ruchu. Odpowiada to sytuacji patrzenia na cząsteczkę w wielkim zbliżeniu i przy zwolnionym czasie. Zmniejszając odpowiednio jednostkę odległości i przyspieszając czas uzyskujemy obraz cząstki wykonującej ruch chaotyczny. Innymi słowy proces Wienera jest "procesem granicznym" dla [[Błądzenie losowe|błądzenia losowego]], przy zmniejszaniu skali czasowej i przestrzennej. W sposób ścisły powyższe rozumowanie ujmuje [[twierdzenie Donskera]].
 
-
 
-
== Proces wielowymiarowy ==
 
-
Standardowy proces Wienera opisany powyżej opisuje błądzenie cząstki, której ruch ograniczony jest do prostej. Proces n-wymiarowy definiujemy następująco: <math>W=(W_1,W_2,\ldots,W_n)</math>, gdzie <math>W_i</math> to niezależne od siebie jednowymiarowe procesy Wienera. Warto wspomnieć, że w przypadku jednowymiarowym prawie każda trajektoria przechodzi przez każdy punkt prostej. Dla procesu dwuwymiarowego prawie każda trajektoria jest [[Zbiór gęsty|gęsta]] na płaszczyźnie, natomiast dla procesów w przestrzeniach o większej liczbie wymiarów, każda trajektoria jest zbiorem [[Zbiór nigdziegęsty|nigdzie gęstym]].
 
-
 
-
 
-
=== Ruchy Browna ===
 
-
'''Ruchy Browna''' to chaotyczne ruchy cząstek w [[Płyn|płynie]] ([[Ciecz|cieczy]] lub [[Gaz|gazie]]), wywołane zderzeniami zawiesiny z cząsteczkami płynu.
 
-
 
-
W [[1827]] roku brytyjski biolog [[Robert Brown (botanik)|Robert Brown]] obserwując przez [[mikroskop]] pyłki kwiatowe w zawiesinie wodnej dostrzegł, iż znajdują się one w nieustannym, chaotycznym ruchu.
 
-
 
-
Ruchy Browna obserwuje się dla mikroskopijnych, mniejszych niż mikrometr, cząstek zawiesiny bez względu na ich rodzaj. Cząsteczki poruszają się ciągle a ich ruch nie słabnie. Prędkość ruchu jest większa dla mniejszych cząstek i wyższej temperatury.
 
-
 
-
==Opis ruchów Browna==
 
-
Autorami teorii ruchów Browna byli niezależnie [[Albert Einstein]] (w [[1905]] roku) i [[Marian Smoluchowski]](w [[1906]]). Obaj naukowcy zauważyli, że przypadkowe błądzenie pyłków jest wywołane bombardowaniem ich przez cząsteczki wody. Cząsteczki wody są dużo mniejsze, jest ich wiele oraz poruszają się bardzo szybko. Różnice w prędkości ruchu oraz liczby uderzających cząsteczek z poszczególnych stron są przyczyną ruchów drobin pyłku w cieczy. Smoluchowski stwierdził jednak, że za przesunięcia cząsteczek odpowiedzialne jest nie tyle bombardowanie, ile raczej [[fluktuacja|fluktuacje]] ich gęstości w bezpośrednim sąsiedztwie zawiesiny. Na tej drodze [[Paul Langevin]] rozwinął [[dynamika (fizyka)|dynamikę]] [[proces stochastyczny|stochastyczną]].
 
-
 
-
Matematycznym modelem fizycznego zjawiska ruchów Browna jest [[proces Wienera]], który może być zastosowany do modelowania również w innych dziedzinach wiedzy, np. ekonomii.
 
-
 
-
==Przykłady ruchów Browna==
 
-
 
-
*cząsteczki tłuszczu na mleku
 
-
*pyłek kwiatowy na wodzie
 
-
*mgła
 
-
*rozpylone w powietrzu perfumy
 
-
*krople tuszu na wodzie
 
-
 
== Procesy stabilne ==
== Procesy stabilne ==
== Symulacje skończenie wymiarowych układów dynamicznych ==
== Symulacje skończenie wymiarowych układów dynamicznych ==

Wersja z 12:08, 19 paź 2009

Spis treści

Liczby losowe

MKZR:Liczby losowe

Procesy losowe

Procesy stabilne

Symulacje skończenie wymiarowych układów dynamicznych

Symulacje równań i układów równań stochastycznych

dyskretyzacja czasu

stochastyczne rozwinięcie Taylora

aproksymacja słaba i mocna

metody bezpośrednie

pośrednie.

Numeryczne badanie równań „Master”

Zastosowania

w modelowaniu zjawisk fizyki

w modelowaniu zjawisk biofizyki

w modelowaniu zjawisk socjofizyki

Przykładowe zastosowania w modelowaniu dynamiki instrumentów pochodnych stóp procentowych.

Wizualizacja rozwiązań.

Literatura

  • A. Janicki, A. Izydorczyk “Komputerowe metody w modelowaniu stochastycznym” WNT
  • P.L. Kloeden, E. Platen “Numerical solutions of stochastic differential equations” Springer



Modelowanie Komputerowe Zjawisk Rynkowych

tutaj procesy losowe

Procesy losowe

tutaj procesy losowe

Metody numeryczne

\(\sin x \) sdf afs

asf \(\sin x \)

\(\displaystyle\int_0^\infty \sin x dx = 2 \cos x\)



Marcin 18:30, 28 wrz 2009 (UTC)