Najistotniejsze różnice między wersją 3 i 4 platformy Moodle

Dbając o bezpieczeństwo oraz dostęp do najnowszych aktualizacji modułów wszystkie platformy e-learningowe dostępne dla pracowników i studentów Uniwersytetu Śląskiego zostały zaktualizowane do najnowszej wersji Moodle 4.x.

Aby ułatwić Państwu rozpoczęcie pracy z nową wersją platformy przedstawiamy najistotniejsze zmiany w stosunku do poprzedniej wersji.


Nowe przyciski w górnym pasku: Strona główna, Kokpit, Moje kursy

W aktualnej wersji łatwiej przejść do jednego z trzech głównych elementów przeglądania platformy. Przykładowo chcąc zobaczyć listę kursów, do których jesteśmy zapisani wystarczy wybrać opcję: „Moje kursy”.


Ustawienia pokazywane są kontekstowo w górnej części ekranu (usunięto „zębatkę”)

Główną różnicą, którą zauważą Państwo „na starcie” w stosunku do poprzedniej wersji Moodle jest inny dostęp do wszelkiego typu ustawień, które teraz pokazywane są kontekstowo i zmieniają się w zależności od przeglądanego aktualnie elementu.

Teraz wszystkie opcje ustawień znajdują się w górnej części strony, pod nazwą kursu:

W poprzedniej wersji dostępne były one z menu z ikoną „zębatki” lub z lewego menu platformy:

Najważniejsze elementy są teraz w nagłówku i związane są zawsze z elementem, który edytujemy. Jeżeli wyświetlamy główną stronę kursu dostępne są przyciski:  „Kurs”, „Ustawienia”, Uczestnicy”, „Oceny”, „Raporty” oraz lista rozwijana z innymi funkcjami: „Więcej”.

Natomiast jeżeli przejdziemy do edycji składowej „Strona” menu to zmieni się kontekstowo i widzimy w tym samym miejscu przyciski „Strona”, „Ustawienia” oraz „Więcej”, które są bezpośrednio związane z edycją strony.

 

Gdy edytujemy na przykład „Test (Quiz)” widzimy przyciski „Test(Quiz)”, „Ustawienia” , „Pytania”, „Wyniki”, „Baza pytań” oraz inne ustawienia w menu rozwijanym „Więcej” związane z tym testem.


Listy rozwijane zamiast menu z ikoną „zębatki”

Podobnie jak poprzednio – w innych miejscach platformy również zamiast menu z ikoną „zębatki” na jej miejsce pojawią się listy rozwijane.

Dla przykładu możemy zauważyć różnicę w dostępie do metod zapisów lub podziału na grupy, w poprzedniej wersji wyglądało to tak:

W nowej wersji (należy wybrać z górnego menu: „Uczestnicy”, a następnie z listy rozwijanej „metody zapisów”):


Nowe opcje w bazie pytań do quizów

W bazie pytań dodana została możliwość tworzenia wersji roboczej pytania oraz tak zwane wersjonowanie pytań, czyli zachowanie poprzednich wersji pytania.


Lewe menu w kursie z nowymi możliwościami

Z lewego menu w kursie usunięto opcję „Uczestnicy”, „Oceny”, itp., które zostały przeniesione do menu kontekstowego, natomiast zyskało możliwość zmiany kolejności składowych w kursie oraz widoczne jest status ukończenia składowej.

W nowej wersji platformy lewe menu zawiera jedynie indeks kursu oraz informację o wykonaniu danej składowej, a po włączeniu „trybu edycji” umożliwia zmianę kolejności tj. przenoszenie metodą przeciągania całych tematów oraz poszczególnych składowych w obrębie kursu.

 


Nowe ikony aktywności oraz zasobów

Ostatnią, a zarazem jedną z najbardziej zauważalnych zmian jest zmiana wyglądu ikon przy dodawaniu aktywności oraz zasobów w kursie.

Wszystkie wyżej wymienione oraz pozostałe zmiany, które pojawiły się w nowej wersji platformy dostępne są na stronie projektu Moodle:
https://docs.moodle.org/400/en/New_features

WAŻNE: Jeżeli w Państwa kursach są słowniki (np. używane do składowej „Gra”) to ich zawartość nie jest kopiowana przy duplikacji. Istnieje natomiast możliwość wyeksportowania słowników z kursu i zaimportowania do nowego lub zduplikowanego kursu.

Powyższa wersja wpisu dostępna jest również do pobrania w wersji PDF:
Najistotniejsze różnice między wersją 3 i 4 platformy Moodle